Haber

Adalet Bakanlığı 1000 hakim ve savcı yardımcısı alımına ilişkin sınav duyurusunu yayınladı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 1000 hakim ve savcı yardımcısı alımına ilişkin ÖSYM tarafından 23-24 Aralık tarihlerinde yapılacak sınava ilişkin duyurunun yayınlandığını belirtti.

Bakan Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yargıda hakim ve savcı yardımcılarının görev süresini başlatarak adalet teşkilatını güçlendirdiklerini belirtti.

Tunç, 800’ü adli hakim ve savcı yardımcısı, 100’ü hukuk mesleğinden adli hakim ve savcı yardımcısı, 100’ü idari yargı yardımcısı hakim olmak üzere 1000 hakim ve savcı yardımcısı alımına ilişkin sınav duyurusunu yayınladıklarını duyurdu.

ÖSYM tarafından 23-24 Aralık’ta yapılacak sınava girecek tüm adaylara, geleceğin hakim ve savcılarına başarılar dileyen Tunç, şunları söyledi:

“Sınavı geçenler 2 yıl yerine 3 yıl (1 yıl Adalet Akademisi’nde staj ve ara sınav, 2 yıl tecrübeli hakim ve savcılarımızla not alarak usta-çırak ilişkisinde) 3 yıl süreyle hakim ve savcı yardımcısı olarak çalışacaklar. Hakimlik ve savcılık mesleğine kabul edilmeleri için bir yıllık adaylık süresi tanınacak ve kürsüde yer alma olasılıkları artacaktır.” “İyi donanımlı ve güçlü bir şekilde çıkacaklar.”

Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan sınav duyurusuna göre adaylar 8-16 Kasım tarihleri ​​arasında başvuru yapabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu