Haber

Arap Birliği, Filistin halkı için “uluslararası koruma” çağrısında bulundu

Arap Birliği, İsrail güçlerinin Nablus’a düzenlediği baskında 11 Filistinliyi öldürmesinin ardından düzenlediği acil toplantıda, Filistin halkına uluslararası koruma sağlanması ve bunun yetkililer tarafından uygulanması için etkin bir mekanizmanın kurulmasını talep etti.

Mısır haber ajansı MENA’nın haberine göre, Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Hüsam Zeki, temsilciler düzeyinde dün başlayan olağanüstü toplantının ardından alınan karara ilişkin açıklama yaptı.

Zeki, karar taslağının Filistin’in talebi üzerine oluşturulduğunu ve oybirliğiyle kabul edildiğini söyledi.

İsrail’in Nablus ve işgal altındaki tüm Filistin topraklarına yönelik vahşi saldırısına karşı Filistin halkının uluslararası savunma talep etmek üzere uluslararası siyasi arenaya davet edilen toplantıda, “İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği yaygın suçlar, İsrail tarafından kınandı. Arap Birliği temsilcileri düzeyinde”.

İsrail’in Filistinlilere yönelik tek taraflı uygulamalarına değinilen kararda, İsrail’in işlediği her türlü suç ve hak ihlallerinin derhal durdurulması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) acil, etkili ve ihtiyati kararlar talep edildi.

Karar, Filistin halkının barışçıl halk direnişi ve Arap ülkelerinin buna desteği de dahil olmak üzere uluslararası hukuk çerçevesinde işgale karşı her türlü çabayı gösterme hakkına sahip olduğunu teyit etti.

BM’nin Filistinli sivillerin korunmasına yönelik kararları hatırlatılarak, uluslararası topluma bu kararları tam olarak uygulaması için çağrıda bulunuldu.

Kararda, uluslararası toplum ve kurumlarına, Filistinli sivillerin korunması ve bu korumanın uygulanması için BMGK kararlarında ve BM Genel Sekreteri’nin raporunda belirtildiği gibi etkin bir mekanizma oluşturulması talebi iletildi.

Nablus’ta İsrail ordusundan katliam

22 Şubat’ta İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde yer alan Nablus kentine çeşitli noktalardan baskın düzenledi.

Nablus’un tarihi Eski Kent bölgesinde bir konutu çevreleyen İsrail askerleri, baskını protesto eden Filistinlilere gerçek mermilerle müdahale ederek aralarında bir çocuk ve iki yaşlının da bulunduğu 11 Filistinliyi öldürdü, 6’sı ağır olmak üzere 100’den fazla Filistinliyi yaraladı.

Resmi Filistin bilgilerine göre, İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimcilerin yılbaşından bu yana işgal altındaki topraklarda açtığı ateş sonucu 13’ü çocuk 65 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin Yönetimi, İsrail güçlerinin Nablus’a düzenlediği baskın nedeniyle BMGK, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nı acil toplantıya çağırdı.

Arap Birliği temsilcileri, Filistin’in talebi üzerine İsrail’in Nablus’a düzenlediği baskını ele almak için Mısır’ın Kahire kentinde acil bir toplantıya gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu