Haber

ATO Başkanı Gürsel Baran: Türk milletinin en büyük gücü birlik ve beraberliktir

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminin birinci yıldönümünde yaptığı açıklamada, “Asrın felaketinde hiçbir zorluğun, hiçbir engelin olmadığını bir kez daha gördük” dedi. Millet olarak dayanışma içinde üstesinden gelemeyeceğimiz felaket karşısında gösterilen dayanışmayı iliklerimize kadar hissettik. “Ankara Ticaret Odası olarak yönetimimizle, parlamentomuzla, tüm varlığımızla deprem bölgesindeydik. meslek komiteleri ve üyeleri. Türk milletinin en büyük gücü birlik ve beraberliğidir” dedi.

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, 6 Şubat’ta merkezi Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde yıkıma yol açan depremin birinci yıl dönümünde açıklamalarda bulundu. Baran, “Devletimiz tüm kurum ve kuruluşları, araç, teçhizat ve çalışanlarıyla tüm kaynaklarını deprem bölgesine seferber ederken, iş dünyasından sivil toplum kuruluşlarına kadar milletimizin her ferdi Türkiye için tek yürek oldu. Yüzyılın felaketinde millet olarak dayanışma içinde aşamayacağımız hiçbir zorluğun olmadığını bir kez daha gördük.” “İtiraz yok. Felaket karşısında gösterilen dayanışmayı iliklerimize kadar hissettik. Ankara Ticaret Odası olarak yönetim, parlamento, meslek komiteleri ve üyelerimizle birlikte tüm varlığımızla şok bölgesindeydik. Türk milletinin en büyük gücünün birlik ve beraberlik olduğunu bir kez daha gördük” dedi.

“ATO OLARAK ŞİDDET ÜZERİNDEYİZ, KALBİMİZ SARSMA BÖLGESİNDE ÇATIYOR”

Ankara Ticaret Odası’nın, meslek komiteleri ve üyeleriyle birlikte depremin hemen ardından alarma geçtiğini kaydeden Baran, şöyle devam etti:

“Depremden etkilenen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için bebek bezinden gıda maddesine, jeneratörden ısıtıcıya, battaniyeden uyku tulumuna kadar her türlü ürünü tırlarla bölgeye ulaştırdık. Akaryakıt ihtiyacını karşılamak için tankerlerle akaryakıt sevk ettik. Afet bölgesindeki ihtiyaçlara destek verdik, arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarına destek verdik, onlarca iş makinesi, vinç, beton delme ve demir kesme aletlerini afet bölgesine gönderdik, hasar tespit çalışmalarına gönüllü olarak destek verdik, çadırlar kurduk. ısıtma ve aydınlatma ekipmanları, jeneratör ve ranzalar, günlük 20 bin kişiye sıcak yemek servisi yapan portatif mutfaklar oluşturduk, portatif tuvaletleri kullanıma sunduk ve Malatya’da bin kişinin konaklayabileceği çadır kurduk.

Depremden etkilenen kardeşlerimizin barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla İskenderun Çay Mahallesi’nde 96 ailenin barınabileceği prefabrik yaşam alanı inşa ettik. Çocukları düşünerek onlara oyun alanları ekledik, bu yaşam alanlarının içlerini yataktan yorgana, ısıtıcıdan buzdolabına, perdeden nevresime kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde donattık ve AFAD’a teslim ettik. Meslek Komitemizin organizasyonuyla 50’ye yakın kuaför ve güzellik uzmanını deprem bölgesine göndererek aralarında çocukların da bulunduğu 800’ün üzerinde depremzedeye kuaför ve kişisel bakım hizmeti verdik.

Optisyenler ve Fotoğraf Hizmetleri Meslek Komitemizin organizasyonuyla Ankara Optisyenler ve Gözlükçüler Odası iş birliğiyle, Adıyaman Devlet Hastanesi ve Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi göz doktorlarının koordinasyonunda vatandaşlarımızın gözlük ihtiyacını karşıladık. Biz bunlarla yetinmedik, bölgenin yaralarını sarmak, vatandaşlarımızın üretim, ticaret ve yaşamın devamı için kalıcı barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla ‘Ben Yıldızıyım’ temalı bir davet başlattık. Ay veya Sen’. 68 Meslek Komitemiz, Meclis ve Komite Üyelerimiz ile bir bütün olarak bir araya geldik. “ATO olarak kalbimiz deprem bölgesinde atıyor.”

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu