Haber

Dünya Balıkçılık Günü Çeşme’de kutlanacak

Çeşme Belediyesi “2. Balığa Gel” aktiflikleri başlıyor!

Çeşme Belediyesi, Dokuz Eylül Rotary Kulübü işbirliğinde, Çeşme Rotary Kulübü’nün de iştiraki ile 14-21 Kasım Dünya Balıkçılık Haftasını bir dizi aktiflikle kutlayacak. Denizler için farkındalık yaratacaklar

Çeşme Belediyesi mesken sahipliğinde Dokuz Eylül Rotary Kulübü, bu yıl Dünya Su Eserleri Yetiştiricileri ve Balıkçılar Forumu’nun 1997’de Yeni Delhi’de aldığı bir kararla her yıl 21 Kasım’da kutlanan Dünya Balıkçılık Günü’nü, Çeşme’de düzenlenecek etkinlikler ile kutlayacak. “Temiz Su ve Sürdürülebilir Dünya” odak noktası çerçevesinde gerçekleştirilecek olan etkinliklerde denizleri müdafaa, şuurlu avlanma ve su eserlerinin işlenmesi hususlarına dikkat çekilecek.

“Deniz kaynaklarımızı korumalıyız”

Dünya Balıkçılık Günü’nünde bu türlü bir tertibe mesken sahipliği yapmaktan memnunluk duyduğunu belirten Çeşme Belediye Lideri M. Ekrem Oran, “Bir milyardan fazla insanın gıda ihtiyacını ve geçimini sağlayan denizler, soluduğumuz oksijenin de neredeyse yarısını üretiyor. Denizlerimiz bizim yaşam kaynağımız, onları korumak ve deniz kaynaklarını gelecek nesillere aktarabilmek amacıyla bu etkinlikle farkındalık yaratmaya çalışıyoruz” dedi

Denizler için farkındalık yaratılacak

Çeşme Belediyesi ile birlikte gerçekleştirecekleri kutlamalar ile denizler konusunda farkındalık yaratmak istediklerini belirten Dokuz Eylül Rotary Kulubü Lideri Nilgün Tiyanşan, konusunda uzman birçok ismin etkinliklerde yer alacağını söyledi. Denizlerin korunmasının dünya üzerinde yaşayan bizler için çok kıymetli olduğunu vurgulayan Tiyanşan, bu aktiflik ile denizlerin korunması ve şuurlu avlanma ile deniz kaynaklarının gelecek nesillere aktarılması konusunda bir sürdürülebilirliğe dikkat çekeceklerini kaydetti.

Etkinlik kapsamındaki etkinlikler

15-20 Kasım tarihleri ortasında Aya Haralambos Kilisesi’nde Akdeniz Muhafaza Derneği ve WWF’in “Akdeniz’in Karşı Karşıya Olduğu Tehditler” ve «Kadın Balıkçılar» – Fotoğraf Standının yanı sıra derneklerin kısa sinema gösterimleri 09:00- 19:00 saatleri ortasında ziyaretçilere açık olacak.

15 Kasım Salı günü saat 17:00 de Aya Haralambos Kilisesi’nde ünlü şef ve araştırmacı yemek müellifi Yunus Emre Akkor Slow Food İzmir kurucusu A. Nedim Atilla moderatörlüğünde “Osmanlı’dan günümüze su eserlerinin işlenmesi» bahisli sohbet toplantısını gerçekleştirecek.

18 Kasım Cuma günü bu yıl aktifliğin bilimsel destekçisi olan Akdeniz Müdafaa Derneği önderliğinde 11:00- 14:30 saatleri ortasında Aya Haralambos Kilisesinde gerçekleştirilecek olan seminerde Akdeniz Müdafaa Derneği İrtibat Sorumlusu İlkay Kavak “Akdeniz Koruma Derneği Neler Yapıyor?, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi ve Akdeniz Koruma Derneği kurucu başkanı Prof. Dr. Zafer Tosunoğlu “Sürdürülebilir Balıkçılık ve Yeni Balık Türleri”, Akdeniz Muhafaza Derneği İdare Asistanı Gizem Akdoğan “Ekosistem Restorasyonu Programı Kapsamında İstilacı Denizel Türlerin Yönetimi” ve Amerikan Hastanesi Acil Tıp Servisi, SUFOD Uzm. Dr. Tolga Taymaz “İstilacı ve Zararlı Deniz Canlılarının Oluşturduğu Sağlık Sorunları ve Müdahale Yöntemleri” üzerine sunumlarını gerçekleştirecek.

18 Kasım Cumartesi günü Deniz Ticaret Odası IMEAK Şubesi ve TURMEPA işbirliğinde 10:00-14:00 saatleri ortasında Ildırı Limanında Kıyı paklığı gerçekleştirilecek.

20 Kasım Pazar günü S.S. Ildırı Deniz Yolu Taşıma Kooperatifi teknelerinin konut sahipliğinde Dünya Balıkçılık Günü Ödüllü Balık Avı Müsabakası gerçekleştirilecek. Shimano ve Çağlarav sponsorluğunda gerçekleşecek balık avı cinsinde, takımların avladıkları balıklar heyet tarafından kıymetlendirilerek en çok, en çeşitli ve en büyük balığı tutan kadrolara ödül verilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu