Ekonomi

Finans Sektöründe Kısa Zamanda Müthiş Servet Kazanan En Zengin 25 İş İnsanı

Finans dünyasının en zenginleri belli oldu! Ticaret, borç verme ve yatırım işletmeleri tarihte birçok kişiye zenginlik getirirken, teknolojinin gelişmesiyle durum farklı bir boyuta ulaşmıştır. Bloomberg’in hazırladığı listede emekli olanlar ve miras kalanlar listeye dahil edilmedi. Böylece dünyanın yeni finansal zenginliklerini daha net görebiliriz. O zaman içeriğimize geçelim! ?

Kaynak:https://www.bloomberg.com/features/20…

Geçmişten günümüze borç verme, ticaret ve yatırım işleri şaşırtıcı zenginliklerin yolunu açmıştır.

En zenginlerin risk alan ve yenilikçi kişiler tarafından elde edildiği bu finans dünyasında, günümüzün en zengin insanları kişisel varlıklarıyla belirleniyordu. Bakalım Bloomberg Markets’in hazırladığı 25 kişilik listede ilk üçe kimler girmiş! ?

25. Collison Kardeşler / Şerit

Serveti: 5,1 milyar dolar (99,2 milyar TL)

Sektör: Finansal teknoloji

Patrick ve John Collison kardeşler tarafından kurulan şirket, mobil ödeme sistemleri konusunda uzmanlaşmıştır. Twitter’dan Spotify’a kadar çeşitli büyük şirketlerin kullandığı Stripe, 135’ten fazla para birimini ve ödeme yöntemini destekliyor. Kısa zamanda büyük bir servet edinen bu gençlerin de geleceği çok parlak…

24. André Esteves / Banco BTG Pactual SA

Servet: 5,2 milyar dolar (101,1 milyar TL)

Sektör: Bankacılık

Yönetim konseyinin lideri ve Latin Amerika’nın en büyük yatırım bankası olan Pactual’ın hakim hissedarı olan Esteves, henüz bir üniversite öğrencisiyken şirkete katıldı. Yetenekleri ve bağlılığı onu şu an bulunduğu konuma getirdi.

23. Marc Rowan / Apollo Küresel Yönetim A.Ş.

Serveti: 5,6 milyar dolar (108,9 milyar TL)

Sektör: Girişim sermayesi

Marc Rowan, CEO’su olduğu Apollo’nun kurucu ortaklarından biridir. Şirketin yönetiminde 548 milyar dolarlık varlığa sahip olduğu biliniyor. Kariyerine yatırım bankacısı olarak başlayan Rowan, şimdilerde gayrimenkul yatırımlarıyla tanınıyor.

22. Andreas Halvorsen / Viking Küresel Yatırımcılar

Serveti: 5,6 milyar dolar (108,9 milyar TL)

Sektör: Serbest yatırım fonları (hedge fonlar)

62 yaşındaki Halvorsen, Viking’in kurucu ortağı ve CEO’sudur. Kamu ve özel sektöre yatırım yapan şirketin 37 milyar dolarlık varlığa sahip olduğu biliniyor.

21. John Grayken / Lone Star Fonları

Serveti: 5,8 milyar dolar (112,8 milyar TL)

Sektör: Girişim sermayesi

Kariyerine emlak sektöründe başlayan Grayken şu an 66 yaşında ve Lone Star’ın kurucusu. 1995 yılından bu yana değerini 86 milyar dolara çıkaran Lone Star; Sorunlu krediler, gayrimenkul ve finansal hizmetler gibi alanlara yatırım yapmaktadır.

20. David Siegel / İki Sigma Yatırımı

Serveti: 5,8 milyar dolar (112,8 milyar TL)

Sektör: Ücretsiz yatırım fonları ve ticaret

David Siegel tarafından ortaklaşa kurulan şirket, risk sermayesi ve özel sermaye piyasalarının yanı sıra serbest yatırım fonlarında da faaliyet gösteriyor.

19. John Overdeck / İki Sigma Yatırımı

overdeck.org

Serveti: 5,8 milyar dolar (112,8 milyar TL)

Sektör: Ücretsiz yatırım fonları ve ticaret

John Overdeck, şirketin diğer kurucu ortağı ve 53 yaşında. İkili, şirketi 2001 yılında kurdu ve bugüne kadar başarıyla yönetti.

18. Chase Coleman / Tiger Küresel Yönetim

Serveti: 6 milyar dolar (116,7 milyar TL)

Sektör: Serbest yatırım fonları

Kaplan Küresel; yazılım, fintech ve tüketiciye yatırım yapan ve 2001 yılında Chase Coleman tarafından kurulmuş bir firmadır. Bir zamanlar Facebook ve Spotify gibi şirketlere yatırım yapan şirket, şimdi varlıklarını risk sermayesi fonlarıyla besliyor.

17. Guillaume Pousaz / Checkout.com

Servet: 6,3 milyar dolar (122,5 milyar TL)

Sektör: Finansal teknoloji

Şu anda 41 yaşında olan Pousaz, şirketini ilk olarak 2009 yılında Opus Payments olarak kurdu. Checkout, ödeme süreçlerini yöneten bir şirket olarak 150’den fazla para birimini destekler.

16. Chris Hohn / TCI Fon Yönetimi

Servet: 6,3 milyar dolar (122,5 milyar TL)

Sektör: Serbest yatırım fonları

2019 yılında en iyi performans gösteren yatırım şirketi olarak tanımlanan TCI CEO’su Chris Hohn, şirketi 2003 yılında kurdu. Daha önce ücretsiz yatırım fonu yöneticisi olarak çalışmıştı.

15. Todd Boehly / Eldridge

Servet: 6,4 milyar dolar (124,4 milyar TL)

Sektör: Sigorta, varlık yönetimi

Eldridge’in kurucu ortağı ve CEO’su Todd Boehly, futbol kulüpleri ve basketbol takımlarının yanı sıra başarılı şirketiyle de tanınıyor.

14. Alex Gerko / XTX Piyasaları

Servet: 6,4 milyar dolar (124,4 milyar TL)

Sektör: Ticaret

Algoritmik döviz alım satım süreçleri ile ilgilenen şirket, çeşitli finansal piyasalarda oldukça aktiftir. Alex Gerko ise şirketi kurmadan önce piyasa yapıcılıkta uzmanlaşmış deneyimli bir isim.

13. Tony Ressler / Ares Yönetim A.Ş.

Servet: 6,7 milyar dolar (130,3 milyar TL)

Sektör: Girişim sermayesi

Tony Ressler’in kurucularından biri olan Ares, 352 milyar dolarlık bir yönetime sahip ve 2.500’den fazla çalışanı var. Buna ek olarak, Ressler aynı zamanda NBA’den Atlanta Hawks’ın da sahibidir.

12. Josh Harris / 26Kuzey Ortakları

Serveti: 7,3 milyar dolar (141,9 milyar TL)

Sektör: Girişim sermayesi

2021’de Apollo Global Management’tan ayrılan Harris, 26North’u kurarak yeni bir başlangıç ​​yaptı. Şirketin şu anda yönetimi altında 10 milyar dolarlık varlığa sahip olmasına rağmen, firma ağırlıklı olarak kredi, sigorta ve özel sermaye alanlarına odaklanıyor.

11. Mat Ishbia / Birleşik Toptan İpotek

Serveti: 7,6 milyar dolar (147,8 milyar TL)

Sektör: İpotek

Mat Ishbia, ABD ipotek piyasasında değerli bir varlığa sahip olan United Toptan Satış’ın CEO’sudur. Şirket borç sigortası ve belgelendirme hizmetleri vermektedir.

10. Tom Gorres / Platin Sermaye

Servet: 8,2 milyar dolar (159,4 milyar TL)

Sektör: Girişim sermayesi

Tom Gorres tarafından kurulan ve CEO’su olan Platinum Equity, şu anda 36 milyar dolarlık varlığı yöneten küresel bir firmadır.

9. Qi Shi / Doğu Para Bilgileri A.Ş.

Serveti: 8,8 milyar dolar (171,1 milyar TL)

Sektör: Finansal hizmetler

Qi Shi, East Money Information şirketinin kurucusu ve CEO’sudur. Firma, müşterilerine çevrimiçi broker hizmetleri sağlamanın yanı sıra finansal bilgiler de sağlar. Bir röportajda Qi, içe dönük olduğu için bir çevrimiçi şirket kurduğunu söyledi.

8. Stan Druckenmiller / Duquesne Aile Ofisi

Serveti: 9,9 milyar dolar (192,5 milyar TL)

Sektör: Serbest yatırım fonları

Druckenmiller, yönetim kurulu lideri olduğu Duquesne Aile Ofisi’ne geçmeden önce George Soros gibi ünlü milyarderlerle çalıştı.

7. Michael Platt / BlueCrest Sermaye Yönetimi

Talih. 11,4 milyar dolar (221,7 milyar TL)

Sektör: Serbest yatırım fonları

Kariyerine JPMorgan şirketinde başlayan Michael Platt, kurucu ortağı olduğu BlueCrest ile birlikte servetini katladı. Birden fazla varlık sınıfına odaklanan yatırım firması geçen yıl yüzde 153 gelir açıkladığında, Platt varlıklarına 3 milyar dolar daha ekledi.

6. Robert Smith /Vista Sermaye Ortakları

Serveti: 12 milyar dolar (233,4 milyar TL)

Sektör: Girişim sermayesi

Smith, 2000 yılında Vista Equity’yi kurmadan önce Goldman Sachs için çalıştı. Şu anda yönetiminde 95 milyar dolarlık varlığa sahip olan Vista Equity, sektörün liderlerinden biridir.

5. Uday Kotak / Kotak Mahindra Bank Ltd.

Serveti: 13 milyar dolar (252,8 milyar TL)

Sektör: Bankacılık

Bir pamuk tüccarının oğlu olan Kotak, şirketini 26 yaşında ailesinden ve arkadaşlarından borç alarak kurdu. Şirket şu anda bankacılık sektöründe Hindistan’ın önde gelen şirketlerinden biridir.

4. Dan Gilbert / Rocket Cos.

Serveti: 19,4 milyar dolar (377,3 milyar TL)

Sektör: İpotek

Dan Gilbert, Rocket’in kurucularından biridir ve aynı zamanda NBA’in Cleveland Cavaliers takımının da sahibidir. 2022 yılında 133 milyar dolarlık konut kredisi işlemi gerçekleştiren şirket, online konut kredisi kullandırımı konusunda ABD’nin önde gelen şirketlerinden biridir.

3. Changpeng Zhao / Binance

Servet: 28,2 milyar dolar (548,5 milyar TL)

Sektör: Kripto

Dünyanın en büyük kripto ticaret platformu Binance’in CEO’su Zhao, listemizdeki en güçlü üçüncü kişi. Çin’de doğup Kanada’da büyüyen Zhao, Binance’i kurmadan önce borsada da uzmanlaştı. Son bilgilere göre Binance’in 120 milyondan fazla kullanıcısı var.

2. Jeff Yass / Susquehanna International Group (SIG)

Serveti: 33,1 milyar dolar (643,8 milyar TL)

Sektör: Ticaret

Şirketin kurucusu Jeff Yass, SIG’i dünyanın önde gelen hisse senedi alım satım şirketlerinden biri yaptı. Özellikle türev ürünlere odaklanan şirket, diğer birçok varlık sınıfında da faaliyet göstermektedir. Bu sıradan başarılar, Jeff Yass’ı finansal zenginler arasında ikinci sıraya yerleştiriyor.

1. Ken Griffin / Hisar

Serveti: 35 milyar dolar (680,7 milyar TL)

Sektör: Riskten korunma fonları ve ticaret

Citadel’in kurucusu ve CEO’su Ken Griffin, listemizdeki en zengin kişi. Bunların arasında çeşitli varlık sınıflarının yanı sıra şirketin yönetimindeki yaklaşık 59 milyar dolarlık hisse bulunuyor. Ayrıca 2022 yılında genel merkezini Miami’ye taşıyan şirketin sahibi Griffin, şu anda Florida’nın en zengin insanı konumunda.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarını bekliyoruz! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu