İş

Greg Abel CEO olarak Berkshire kültürünü sürdürecek

Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’deki halefi olarak atanan Greg Abel’in, şirketin uzun süredir devam eden uzun vadeli yatırım yapma ve hissedarlara temettü ödemelerinden kaçınma kültürünü sürdürmesi bekleniyor. Berkshire’ın 25 yıllık emektarı ve halen Başkan Yardımcısı olan Abel, demiryolları, sigorta şirketleri ve bir dondurma üreticisi gibi çeşitli işletmelerden oluşan 865 milyar dolarlık holdingin ahlakını koruma göreviyle görevlendirildi.

Berkshire’ın liderlik geleceğine odaklanma, Buffett’ın uzun süredir arkadaşı ve iş ortağı olan Charlie Munger’in Kasım ayında ölümünden sonra yoğunlaştı. Berkshire’ın Cumartesi günü Omaha’da yapılan yıllık hissedarlar toplantısında hem Buffett hem de Abel halefiyet planıyla ilgili sorulara yanıt verdi. Abel, şirketin kültürünün önemini vurgulayarak, “Berkshire’da çok özel bir şirketimiz var, ancak onu özel kılan bu kültür ve bu değişmeyecek” dedi.

1965’ten bu yana Berkshire’ı yöneten Buffett, hissedarlara Abel’in rehberliğinde şirketin istikrarı konusunda güvence verdi ve Abel’in şu anda “sigorta dışında gerçekten her şeyden sorumlu” olduğunu belirtti. Buffett, Abel’in Berkshire’ın iş ve sermaye tahsisi ilkeleriyle uyumuna olan güvenini dile getirdi.

Berkshire yöneticilerinden Ronald Olson da Abel’e destek vererek Berkshire kültürünü derinlemesine anladığını ve şirketi Buffett ile aynı şekilde yönetebileceğini belirtti.

Edmonton, Alberta’da 1 Haziran 1962’de doğan Abel, işçi sınıfı kökenli bir geçmişe sahip ve Berkshire’da yükselmeden önce çeşitli işlerde çalıştı. O zamanlar MidAmerican Energy olarak bilinen Berkshire Hathaway Energy’ye 1992 yılında katıldı. 1999’dan beri Berkshire’ın sahipliğinde olan Abel, 2008’de MidAmerican’ın başına geçti ve şimdi Berkshire’ın sigorta dışı operasyonlarını denetliyor.

Abel ile çalışan yöneticiler onu detaylara önem veren ve şirketin tüm operasyonlarındaki finansal ölçümleri yakından takip eden biri olarak tanımlıyor. Berkshire’a ait bir kuyumcu olan Borsheims’ın baş gelir sorumlusu Adrienne Perry, geçen hafta Abel’in envanter seviyelerine özellikle dikkat ettiğini belirtti. Brooks Running’in CEO’su Dan Sheridan da Abel’in finansal sağlığa odaklandığını vurguladı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Buffett, Abel’in yönetime yönelik daha katı yaklaşımını kabul ederek, Abel’in Buffett ve Munger’in daha önce gözden kaçırmış olabileceği herhangi bir düşük performansı ele alacağını belirtti.

Abel’in tüm önemli yatırım ve sermaye tahsisi kararlarını devralmasıyla birlikte Berkshire’daki geçiş süreci iyi bir şekilde devam ediyor. Başkan Yardımcısı Ajit Jain ise sigorta operasyonlarını denetlemeye devam edecek. Buffett, Abel’in işletmeler ve hisse senetleri konusundaki derin anlayışına atıfta bulunarak sermaye tahsisi kararlarını Abel’e bırakmaya istekli olduğunu ifade etti.

Halefiyet planı bir süredir uygulanıyor ve Buffett halihazırda Abel ve Jain’e önemli sorumluluklar devretmiş durumda. Buffett, Abel’in yönetim kabiliyetlerini överken, yöneticilerden aldığı telefon sayısının azlığına dikkat çekerek bunun Abel’in etkin liderliğinin bir kanıtı olduğunu söyledi.

Berkshire Hathaway, dümende Buffett’ın olmadığı bir geleceğe hazırlanırken, şirketin hissedarları ve yöneticileri Abel’in holdingin benzersiz kültürünü ve başarısını sürdürme becerisine güveniyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu