İş

Memur ve emeklinin gözü bu zamda! Kritik tarih belli oldu

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastaneler başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında 700 bini aşkın işçiyi ilgilendiren 2023 toplu iş sözleşmelerinde süreç devam ediyor.

İşçi ve patronlar önceki gün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bir araya gelirken, hükümet taban ücret teklifini yılın ilk 6 ayında yüzde 40 zam ve 12 bin lira olarak güncelledi.
Bir önceki teklif 11 bin 500 lira taban ve ilk 6 ayda yüzde 30 zam içindi. İşçi tarafı bu teklifi yetersiz buldu. İşçi tarafı baz ayda 15 bin lira, ilk 6 ayda yüzde 45 zam ve yüzde 15 sosyal yardım payı olmak üzere yüzde 60 zam isterken, tatilde teklifin güncellenmesi bekleniyor.

Toplu sözleşme, kamu çalışanlarının yüzde 25’i için 1 Ocak’tan, kalanı için 1 Mart’tan itibaren geçerli olacak.

3500 TL SOSYAL YARDIM

Türk-İş ve Hak-İş, memur zammına ek olarak bu yıl için aylık 2500 lira, gelecek yıl için 3500 lira sosyal yardım talep ediyor.

Sendikalı olup aylık veya yevmiye aidatı kesilen kamu görevlilerine 3 ayda bir olmak üzere yılda 4 defa toplu iş sözleşmesi ikramiyesi verilmektedir.
Ödemeler Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında yapılır. Toplu sözleşme ikramiyesinin verilmesindeki amaç, sendika üyesi olan kamu görevlilerinden kesilen toplu sözleşme ikramiyelerinin patron tarafından kesilmesi ve bu yıl için ödenen bedelin 400 liraya çıkmasıdır.

Taraflar, kamu çalışanlarına verilecek toplu iş sözleşmesi ikramiyesi konusunda anlaşmaya vardı.

Gelir vergisi yükünün hafifletilmesi amacıyla fiyatlarda yer alan gelir vergisi yüzde 15’i geçerse fazla olan kısmın patron tarafından karşılanması için de talep listesine alınır.

 

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu