Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Ukrayna’nın kabul edeceği şartlar oluşursa destekleriz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın Rusya ile olası müzakerelere başlaması ihtimalinde NATO’nun halinin ne olacağına ait, “Ukrayna’yı sahada destekleyip masada elini güçlendirmek istiyoruz. Ukrayna’nın kabul edeceği şartlar oluşursa destekleriz.” sözlerini kullandı.

Stoltenberg, Hollanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra ve Savunma Bakanı Kajsa Ollongren ile görüşmesinin akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, Rusya’nın Herson’daki savunma sınırını Dnipro Nehri’nin sol yakasına çekmesinin Ukrayna için sahada kazanılan bir başarı olduğunu ve Ukrayna’ya verilen dayanağın devam ettirilmesi stratejisini güçlendirdiğini belirtti.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Ukrayna’yı işgal ederken iki büyük kusur yaptığını söyleyen Stoltenberg, bu stratejik yanlışlardan birinin Ukraynalıları, yüreklerini ve ülkeyi muhafaza bağlılıklarını, oburunun ise NATO ve AB’nin Ukrayna’ya dayanağını hafife almak olduğunu lisana getirdi.

“Ukrayna’nın kabul edeceği şartlar oluşursa destekleriz”

Stoltenberg, “Rus orduları bazı bölgelerden çekilse de hala Ukrayna’daki büyük büyük bir alanı kalabalık bir orduyla kontrol ediyorlar.” dedi.

Putin’in, Ukrayna’nın kış koşullarından sıkıntı durumda kalmasını amaçladığını söyleyen Stoltenberg, “Önümüz kış, Putin Ukrayna’yı dondurmak istiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Stoltenberg, “Çoğu savaş masada biter ama masadakiler tamamen sahadaki başarılara bağlı.” diyerek Ukrayna ordusunun savaşta kazandıkça müzakerelerde elinin daha güçlü olacağını belirtti.

Stoltenberg, basın mensuplarının Ukrayna’nın Rusya ile masaya oturmak için iyi bir fırsat yakaladığına ilişkin sorusunu, “Savaşın bedelini Ukraynalılar ödüyor. Bu sebeple ne zaman ve hangi şartlarda müzakerelere başlanacağına Ukraynalılar karar vermeli.” şeklinde yanıtladı.

Stoltenberg, “Ukrayna’nın kabul edeceği koşullar oluşursa destekleriz. Bize düşen Ukrayna’nın kazançlarını artırmak.” diye konuştu.

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin kazandığı zaferlerin, Ukrayna halkına ait olduğunu ifade eden Stoltenberg, “Avrupa’daki başkentlerde oturarak müzakere koşullarının ne olacağına biz karar veremeyiz. Buna Ukraynalılar karar verecek ve biz de destekleyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’ya desteğin sürdürülmesi gerektiğinin altını çizen Stoltenberg, bu konuda önde gelen bir NATO müttefiki olarak Hollanda’nın devam ettireceğini açıkladığı dayanaktan ötürü memnun olduklarını belirtti.

Stoltenberg, İstanbul’daki terör saldırısından etkilenenlere başsağlığı diledi.

-Hollanda’nın Ukrayna’ya desteği sürecek

Hoekstra ise Rusya’nın Kiev, Harkov ve Herson etrafında geri itildiğine işaret ederek Ukrayna güçlerinin daha fazla yeri kurtarabilmesi için Hollanda’nın askeri yardım, insani yardım ve ekonomik yaptırımlarla Ukrayna’ya dayanağını sürdüreceğini, bunun yanında savaş cürümlerinin araştırılması için büyük efor gösterdiğini kaydetti.

Ukrayna’da işlenen savaş cürümleri ve atak hatalarının soruşturulması için çalıştıklarına değinen Hoekstra, Rusya için farklı bir ceza mahkemesinin kurulmasına ait “Her bir olay için ayrı mahkeme kurulması karmaşık problemler getirebiliyor.” dedi.

Hokstra, Milletlerarası Ceza Mahkemesinin yürüttüğü soruşturmaya tam takviye verdiklerini belirterek, “Adaletin sağlanması için çalışıyoruz ve bu bizim Ukraynalılara borcumuz.” sözlerini kullandı.

Hoekstra Putin’in enerji ve gıdayı silah olarak kullandığını belirterek, “Vatandaşlarımızın enflasyondan daha az etkilenmesi ve yüksek fiyatlarla başa çıkabilmesi için çalışıyoruz.” dedi.

“Rusya durursa savaş biter, Ukrayna durursa Ukrayna yok olur”

Ukrayna’ya askeri yardımın devam edeceğini belirten Ollongren ise savaşın fakat Putin’in durmasıyla biteceğini belirterek, “Rusya durursa savaş biter, Ukrayna durursa Ukrayna yok olur.” dedi.

Ollongren, Rusya’nın Herson’daki savunma çizgisini Dnipro Irmağı’nın sol yakasına çekmesinin Rusya’nın savaş stratejisinin çöktüğünü ve Ukrayna stratejisinin işlediği manasına geldiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu