Haber

Savunma Bakanı Güler IKBY’de: ‘Erbil saldırısının hiçbir gerekçesi yok’

Savunma Bakanı Yaşar Güler, Irak’ın başkenti Bağdat’taki resmi temaslarının ardından dün Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) başkenti Erbil’de IKBY Lideri Neçirvan Barzani ve IKBY Başbakanı Mesrur ​​Barzani ile bir araya geldi. Ziyarette Güler’e Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak da eşlik etti. Güler daha sonra Irak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesut Barzani ile görüştü.

Bakanlık, “Dün gece Bağdat’tan Erbil’e giden Bakan Yaşar Güler, IKBY Bölge Başkanı Neçirvan Barzani ile görüştü. Toplantıda terörle mücadele başta olmak üzere bölgesel gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.” Mesrur ​​Barzani ile de “Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ile gittiği Erbil’de temaslarına devam ediyor. Bakan Yaşar Güler, IKBY Bölge Başkanı Neçirvan Barzani ile görüşmesinin ardından IKBY Başbakanı ile görüştü. Mesrur ​​Barzani” dedi.

TOPLANTILARDA NELER KONUŞULDU?

Rudaw haber sitesine göre, IKBY Lideri ile yapılan görüşmede, Türkiye’nin Irak ve IKBY ile ilişkileri, Irak ve IKBY’deki güvenlik durumu, Ortadoğu’daki son gelişmeler ve sonuçları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıda, bölgede barış ve istikrarın korunması ve sınır güvenliğinin sağlanmasında Türkiye’nin Irak ve IKBY ile iş birliğinin önemi vurgulanırken, Ortadoğu’da çatışmaların yayılmasının önlenmesi için çok yönlü çalışmalara ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

Türkiye’nin Irak ve IKBY ile bağlarının ortak çıkarlar ve iyi komşuluk temelinde geliştirilmesinin ele alındığı görüşmede, terörle mücadeledeki gelişmeler, bölgedeki IŞİD tehdidi ve ortak çıkarları ilgilendiren bazı konular da ele alındı.

GÜLER’DEN BAŞBAKAN BARZANI’YA TAZİYE

Başbakan Mesrur ​​Barzani ile yapılan görüşmede Irak’taki genel durum ve ikili ilişkilerin değerlendirildiği belirtilirken, Rûdaw’ın haberine göre Bakan Güler, İran’ın 15 Ocak’ta Erbil’e düzenlediği balistik füze saldırısında hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti. “Saldırının ‘hiçbir gerekçesi yok’ dedi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Irak’taki genel durum ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi ele alındı. Toplantıda IKBY, Irak ve bölgenin güvenliği ve istikrarı için uyum ve ortak iş birliğinin sürdürülmesinin önemi vurgulandı. İran’ın Erbil saldırısında hayatını kaybedenler için taziyelerini dile getiren Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, saldırının hiçbir haklı gerekçesi olmadığını söyledi.

Barzani, IKBY’nin iyi komşuluk ve ortak çıkarlara dayalı ikili ilişkiler geliştirme arzusunu dile getirdi. IKBY’nin her zaman bölgede güvenlik ve istikrar unsuru olmaya devam edeceğini, komşularına tehdit oluşturmasına izin vermeyeceğini belirtti. Toplantıda Sincar Anlaşması’nın uygulanmasının önemi, bölgedeki durumun normalleşmesi ve göçmenlerin geri dönüşü gibi konular da ele alındı.

Savunma Bakanı Güler, 6 Şubat Salı günü başkent Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Muhammed Cemal Rashid, Irak Başbakanı Muhammed Shiya Sabbar Hatim Es-Sudani ve Irak İçişleri Bakanı Abdullemir Kamil Shammari ile bir araya geldi.

İRAN’DAN SURİYE VE IRAK’A SALDIRILAR

IKBY Güvenlik Konseyi, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun 15 Ocak gecesi Erbil’de birçok sivil yerleşime çok sayıda balistik füzeyle düzenlediği saldırılarda 4 sivilin hayatını kaybettiğini, 6 kişinin de yaralandığını bildirdi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan yapılan açıklamada, saldırılarda İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad’ın Erbil’deki karargâhının balistik füzelerle hedef alındığı, ayrıca Suriye topraklarındaki IŞİD’in de hedef alındığı iddia edildi.

IKBY’den yapılan açıklamada, “Maalesef Erbil’e yönelik saldırılar her zaman asılsız gerekçelerle gerçekleştirilmiştir” ifadesi kullanıldı ve saldırıların Irak ve IKBY’nin “egemenliğinin açık ihlali” olduğu vurgulandı. (DIŞ HABER)

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu