Haber

Somali Atletizm Federasyonu Başkanı görevden alındı

Somali Atletizm Federasyonu Başkanı Khadijo Aden Dahir, Çin’de düzenlenen Dünya Üniversite Oyunları’nda 100 metre yarışında yarışan Somalili sporcunun sporcu olmadığının anlaşılması üzerine görevden alındı.

Çin’de düzenlenen Dünya Üniversite Oyunları’nda 100 metre koşusunda yarışan Somalili atlet Nasra Abubakar Ali’nin “atlet ya da atlet” olmadığının ortaya çıkmasının ardından bakanlık harekete geçti. Açıklamada, Somali Atletizm Federasyonu Başkanı Khadijo Aden Dahir ile bu olaya karışan kişi ve kurumlar hakkında yasal işlem başlatılacağı duyuruldu. Somali Atletizm Federasyonu lideri Khadijo Aden Dahir, görevi kötüye kullanmak ve Somali’yi karalamakla suçlandı. SporBakanlık ile Milli Olimpiyat Komitesi arasında gerçekleştirilen görüşmenin ardından Dahir ile Ali arasındaki temasa ilişkin detaylı bilgi verilmezken, “adam kayırmacılık” gerekçe gösterilerek görevden uzaklaştırıldı.

Spor Bakanı Mohamed Barre Mohamud olayın ardından yaptığı açıklamada, olayı utanç verici olarak nitelendirerek, “Olay Somali halkını temsil etmiyor. Somali halkından özür diliyoruz” dedi.

Somali Atletizm Federasyonu’nun yarışı 21.81 saniyede bitiren ve kazananın 10 saniyeden fazla gerisinde kalan Nasra Abubakar Ali’nin nasıl seçildiği hakkında soruşturma başlatacağı belirtildi. – MOGADİŞU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu