Haber

Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümü

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Zorluoğlu, tebrik mesajında, Trabzon’un tarihin her döneminde önemini korumuş, coğrafi ve stratejik konumu nedeniyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir olduğunu vurguladı.

Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen, Yavuz Sultan Selim tarafından yönetilen, Kanuni Sultan Süleyman tarafından dünyaya gelen ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından üç kez ziyaret edilen Trabzon, tarih boyunca stratejik konumu ve sosyo-ekonomik statüsü prestiji ile her dönemde değerini korumuştur. Bir şehir olduğunun altını çizen Zorluoğlu, şunları kaydetti:

“Rusya’da patlak veren 1917 Ekim Devrimi’nin ardından yaşanan siyasi ve askeri olaylar nedeniyle başlatılan askeri harekât sonucunda 24 Şubat 1918’de Trabzon işgalden kurtarıldı. Bugün Trabzon’un kurtuluşunun 105. yıl dönümünü anıyoruz. şehrimizi düşman işgalinden.Biz bu toprakları vatan kabul ediyoruz.Bu toprakları bırakanları rahmetle anmak, anıları önünde saygıyla eğilmek, geride bıraktıkları mirasa sahip çıkmak ve yaşatmak asli görev ve sorumluluğumuz olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımızda yaşadığımız bu toprakları kanları ve canlarıyla vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu