Haber

Ukrayna, Rus limanlarına giden gemileri askeri kargo taşıyıcısı olarak kabul edebilir

Ukrayna Savunma Bakanlığı, yarından itibaren Karadeniz sularında Rus limanları ile Rusya kontrolündeki Ukrayna limanlarına doğru hareket eden tüm gemilerin “askeri yük taşıyıcısı” sayılabileceği uyarısında bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya’nın kozmik serbest dolaşım hakkını bir kez daha ihlal ettiği ve milyonlarca insanı aç bırakarak gıda arzını kasten baltaladığı belirtildi.

Açıklamada, “Kremlin, füze ve drone saldırıları düzenleyerek Karadeniz’i öncelikle Rus gemileri ve Karadeniz sularındaki Rus limanları ile Rusya’nın kalıcı olarak işgal ettiği Ukrayna topraklarındaki Ukrayna limanlarına giden gemiler için tehlikeli bir bölge haline getirmiştir. Ukrayna limanlarından gıda ürünleri taşıyan sivil gemileri açıkça tehdit ederek ve ticaret yollarında kasıtlı olarak askeri tehdit oluşturarak barışçıl şehirlerdeki sivil altyapıya zarar veriyor” denildi. ifadesi kullanıldı.

“Moskova” kruvazörünün kaderinin, Ukrayna savunma kuvvetlerinin denizdeki Rus saldırganlığını püskürtmek için gerekli tüm araçlara sahip olduğunu kanıtladığını kaydeden açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ukrayna Savunma Bakanlığı, 21 Temmuz 2023 saat 00.00’dan itibaren, Karadeniz sularında Rus limanları ve Rusya tarafından geçici olarak işgal edilen Ukrayna topraklarında bulunan Ukrayna limanları yönünde seyahat eden tüm gemilerin Ukrayna tarafından taşıyıcı olarak kabul edilebileceği konusunda uyarıyor. ilgili tüm risklerle birlikte askeri kargo.”

Açıklamada, 20 Temmuz 2023 saat 05:00 itibarıyla Kuzeydoğu Karadeniz ve Ukrayna’nın Kerç-Yenikal Boğazı bölgelerinde tehlikeli olduğu gerekçesiyle seyrüseferin yasaklandığı belirtilmiş ve denizciler için ilgili seyir bilgileri kamuoyuna duyurulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu