Haber

Ulaştırma Bakanı: Türkiye’yi telekomünikasyon merkezi haline getiriyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “İhtiyaçların karşılanması ve Türkiye’nin bölgenin veri tabanı haline getirilmesi hedefiyle çalışıyoruz. Hem devlette hem de kamuda yeni yatırımlarımız ve işbirliklerimiz ile Türkiye’yi bir telekomünikasyon merkezi haline getiriyoruz.” özel sektör.”

Bakan Uraloğlu, Antalya’nın Serik ilçesinde bir otelde düzenlenen Türk Telekom’un 2024 İş Amaçlı Değerleme Toplantısına katıldı. Toplantıda Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Uraloğlu’nun yanı sıra Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Fatih Sayan, Türk Telekom CEO’su Ümit Önal ve yöneticiler hazır bulundu. Uraloğlu, konuşmasına 6 Şubat depreminde hayatını kaybedenleri anarak başladı. Uraloğlu, “Depremden etkilenen kadim illerimizde yaşamın normale dönmesi için tüm kurumlarımızla çalışmaya devam ediyoruz. ‘Yol medeniyettir’ anlayışıyla meslektaşlarımız aziz vatanımızın, ‘Mavi’nin her yerinde imzalarını atıyor.” Vatan, geleceğimizin semalarında. Elbette bu hizmetlerimizi gerçekleştirirken hızla gelişen teknolojiyle çalışıyoruz.” “Rekabet ettiğimizin farkındayız” dedi.

Gençliğinde babasının işyerinin telefon numarasını hâlâ ezbere bildiğini belirten Uraloğlu, “Bugün içinde bulunduğumuz dördüncü sanayi devrimi nesnelerin interneti, kuantum bilgisayarlar, bulut bilişim, makineden makineye iletişim, blok zinciri uygulamaları ve yapay zeka teknolojileri. Sosyal medya ağları ve dijital platformlar da “Önemini ve faaliyet kapsamını her geçen gün arttırmakta ve genişletmektedir. Dijital teknolojiler artık ekonomik büyümenin en önemli itici gücü haline geldi ve yeni ürün ve pazarların gelişmesine yol açtı” dedi.

’15 YILDA 90 KAT ARTACAK’

Akıllı telefon kullanıcı sayısının 2027 yılında 7,7 milyara ulaşmasının beklendiğini belirten Uraloğlu, “Teknoloji dünyasında çığır açan 5G ağlarının trilyonlarca dolarlık ekonomik değer ve milyonlarca iş olanağı yaratacağı öngörülüyor. Küresel taşınabilir bilgi trafiğinin artacağı öngörülüyor. 80 kattan fazla artarak 2030 yılına kadar ayda 5 bin eksabayta ulaşacak.” Bilgi trafiğinin her geçen gün katlanarak arttığı bir çağdayız. Bilgi hacmi 2010 yılında 2 zetabayt seviyesindeyken, 2020 yılında 64 zetabayta, 2025 yılında ise 181 zetabayta ulaşacağı tahmin ediliyor. 15 yılda ise veriler neredeyse 90 kat artacak. İhtiyacı karşılamanın yanı sıra, “Türkiye’yi bölgenin veri tabanı haline getirme hedefiyle çalışıyoruz. Hem devlette hem de özel sektörde yeni yatırımlarımız ve işbirliklerimiz ile Türkiye’yi bir telekomünikasyon merkezi haline getiriyoruz” dedi.

LİFİ ARTIRMA HEDEFİ

Toplamda 94,3 milyon genişbant internet abonesi bulunduğunu belirten Uraloğlu, “Toplam fiber uzunluğumuz yaklaşık 550 bin kilometre. Fiber altyapı uzunluğumuzu bu yıl 600 bin kilometreye, 2028 yılında ise 850 bin kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz. Toplam sabit genişbanttaki fiber payı 2024’te yüzde 35 olacak.” “E-posta erişimini sağlayarak taşınabilir genişbant penetrasyon oranını yüzde 90’a çıkarmayı planlıyoruz. Ayrıca ülkemiz 2021-2022 arasındaki 1 yıllık dönemde sabit internet penetrasyon oranı en çok artan OECD ülkeleri arasında yer alıyor.” dedi. HAZİRAN’DA TÜRKSAT 6A

Yerli ve milli üretime büyük önem verdiklerini belirten Uraloğlu, “Bir yandan 5G ile çalışmalarımızda yerli ve milli çerçevede ilerlerken diğer yandan neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. 6G teknolojisinde 5G’nin yaygınlaşması için gerekli fırsatlara sahip bir Türkiye var. Yerli üretim ve yüksek teknolojiyle dünya markaları çıkaracağız. Ülkemizi yüksek teknoloji üretim üssü haline getireceğiz. Teknolojide teknik devrim yapıyoruz. İlk yerli ve milli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A ile uzay ve uydu teknolojileri alanında Türkiye, haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek. İnşallah Türksat 6A’yı da gelecekte fırlatmayı hedefliyoruz.” Haziran ayında yörüngeye göndereceğiz” dedi.

GEZERAVCI 16.30’DA DÜNYAYA İNECEK

Uydu ve uzay çalışmaları alanında uluslararası oyuncu olma yolunda önemli adımlar attıklarını belirten Uraloğlu, “Uzaya bir Türk astronot göndererek hem havacılık hem de uzay çalışmalarımız açısından çok önemli bir dönemi yaşıyoruz. Ülkemizde ilk kez insanlı uzay görevindeyiz. Astronotumuz Alper Gezeravcı 13 farklı alanda uzayda bulunuyor.” “Bilimsel çalışmalarımıza öncülük etti ve yepyeni gelişmelere kapı açtı. Dünya’ya dönüş yolculuğunda. Bugün saat 16.30 civarında Dünya’ya güvenli bir şekilde inmesini bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu