Ekonomi

Vurgucu fiyat artışlarını önlemeye yönelik denetimler sıkılaştırılacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel ve ilgili kurum temsilcileri, Hazine’nin ev sahipliğinde düzenlenen Gıda ve Tarımsal Eserler Piyasaları İzleme ve Değerleme Komisyonu toplantısına katıldı. ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati. katılım sağladı.

GIDA VE TARIM İŞLERİNİN İÇ VE ULUSLARARASI TEDARİKLERİ VE FİYATLARI İNCELENİYOR

Toplantıda Komite’nin daha önce aldığı kararlarda atılan adımlar ve yapılan çalışmalar değerlendirildi. Gıda arz güvenliği odağında, özellikle çiğ süt ve kırmızı et piyasasında, gıda ve tarım ürünlerinin yurt içi ve yurt dışı arz ve fiyatlarındaki son gelişmeler analiz edildi.

ENERJİ VE TARIM MALLARINDA FİYAT İNDİRİMİ BEKLENİYOR

Açıklamada, küresel düzeyde elektrik ve tarımsal emtia fiyatlarında gözlenen düşüş eğiliminin, başta tarım ürünleri ve gıda olmak üzere diğer fiyatlama davranışlarını olumlu etkilemesinin beklendiği belirtilirken, rastgele bir sorun yaşanmadığı vurgulandı. temel besin maddelerinde arz güvenliği açısından gerekli önlemler alınmıştır. verilen:

“Öte yandan, bazı tarım ve gıda ürünlerinde maliyetlerdeki gelişmelerden bağımsız olarak haksız ve spekülatif fiyat artışlarının yaşandığına dikkat çekilerek, gerekli artışlar yapılarak ilgili kurumlarla devam edilmesine karar verildi. bu yöndeki artışları engellemeye yönelik çalışmalar.

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ YEM VE GÜBRE BÖLÜMÜNDE DAHA AKTİF ROL ALACAK

Ayrıca Tarım Kredi Kooperatiflerinin yem ve gübre sektöründe daha aktif rol alması için adımlar atılacak. Önümüzdeki dönemde gıda arz güvenliğinin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla fiyat istikrarı gözetilerek ilgili kurumlarla güçlü iş birliğine devam edilecektir.

 

haberkure.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu