Haber

Açık liseye geçiş kaldırıldı mı? AÇIK LİSESİ GEÇİŞ ŞARTLARI! 2024 Açık Öğretim Lisesine kimler geçebilir?

Açık liseye geçişin ortadan kaldırılıp kaldırılmadığı sorusu da araştırılan konular arasında yer alıyor. Okulların açılmasıyla birlikte açık liseye geçişle ilgili detaylar araştırılıyor. 2024 yılı açık liseye geçiş koşulları arama motorlarında sorgulanıyor. Açık liseye kimin geçebileceği merak konusu oldu. Peki Açık Liseye geçiş kaldırıldı mı? AÇIK LİSESİ GEÇİŞ ŞARTLARI! 2024 Açık Öğretim Lisesine kimler geçebilir? Detaylar burada…

AÇIK LİSESİ AÇMAYA GEÇİŞ KALDIRILDI MI?

Bakanlığın yeni düzenlemesiyle örgün ortaöğretim kurumlarından açıköğretim liselerine geçiş zorlaştı. Düzenleme ile milli sporcular, kaynaştırma öğrencileri, savunma kanunu kapsamındaki öğrenciler, şehit ve gaziler çocukları, mazeretleri Bakanlıkça uygun görülenler gibi istisnalar dışında açık liselere nakil ve nakil yapılamayacak. Bakanlığın ilgili kararları doğrultusunda örgün ortaöğretim kurumlarında öğrenim görme hakkını kaybeden öğrenciler.

50 ORTALAMA YETERLİ OLMAYACAK

Bakanlık, düzenlemeyle liselerde not geçme unsurlarına ilişkin çok önemli bir dizi düzenlemeye daha imza attı. Buna göre, daha önce bir üst sınıfa geçiş için gerekli olan 50 genel not ortalaması artık yeterli olmayacaktır. Öğrencilerin notu geçebilmeleri için derslerin yeterlik ve kazanımlarına sahip olarak eğitim ve öğretim süreçlerini tamamlamalarını sağlamak amacıyla, en fazla 1 dersten başarısız olan öğrenciler, aşağıdaki şartlarla doğrudan bir üst sınıfa geçebilecektir: yılsonu başarı notu 50’dir. Yeni ders ortalaması 50 olan ve en fazla 3 dersten başarısız olan öğrenciler, sorumlu öğrenci olarak bir üst sınıfa geçebileceklerdir. Yönetmeliğe göre liselerde 4 ve daha fazla dersten zayıf kalan öğrenciler sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu