Ekonomi

Brüksel, Avro Bölgesi için büyüme tahminini düşürdü

Avrupa Birliği Komitesi, Avro Bölgesi’ne ilişkin ekonomik büyüme iddiasını düşürdü. Kurul tarafından açıklanan yaz varsayımında, resmi para birimi Euro olan 20 ülkede 2023 yılında gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 0,8 oranında artacağı öngörülüyordu. Alman ekonomisinin yüzde 0,4 oranında küçüleceği tahmin ediliyordu.

AB Komisyonu, mayıs ayında yayınladığı bahar tahmininde ise daha iyimser bir tablo çizerek, Ukrayna savaşının etkisiyle enerji fiyatlarında yaşanan şokun atlatıldığını ifade etti. Komisyon bahar tahmininde Avro Bölgesi’ndeki ekonomik büyümenin yüzde 1,1, Almanya’nın ise 2023 ekonomik büyümesinin yüzde 0,2 olacağını öngördü.

Brüksel’den bugün yapılan açıklamada, ‘birçok ürün ve hizmet için yüksek ve artmaya devam eden tüketici fiyatlarının bahar tahminlerinde beklenenden daha yüksek fiyatlara yol açtığı’ kaydedildi. Bu durumun elektrik maliyetlerinden bağımsız olduğu ve Avrupa ülkelerindeki güçlü işgücü piyasasına rağmen geçerli olduğu kaydedildi. İklim krizinin neden olduğu harika hava olaylarının ekonomiyi de olumsuz etkilediğine dikkat çekildi.

Avrupa Birliği Komitesi Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “AB ekonomisi, salgın ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik kışkırtılmamış saldırganlık savaşı nedeniyle iki büyük şok yaşadı.” Yüksek enflasyon oranlarının ekonomi üzerinde olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirten Dombrovskis, “Rekor düzeyde düşük işsizlik rakamlarına sahip güçlü işgücü piyasası ve fiyat baskısının hafiflemesi sayesinde ekonomik büyüme, zayıf bir dönemden sonra gelecek yıl bir miktar toparlanacaktır.”

AB Komisyonu bu eğilimin gelecek yıl değişeceğini tahmin ediyor. Avro Bölgesi’nde ekonomik büyümenin yüzde 1,3 olacağı tahmin edilirken, Almanya için bu varsayımın yüzde 1,1 olduğu belirtiliyor. Kurul, Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülkede bu yıl için yüzde 0,8, gelecek yıl için ise yüzde 1,4 büyüme öngörüyor. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu