Ekonomi

Anadolu Isuzu üretim tesislerindeki, elektrik ihtiyacının yüzde 70’ini güneş enerjisinden sağlayacak

Anadolu Isuzu’nun sürdürülebilirlik amaçları doğrultusunda Çayırova’daki çağdaş üretim tesislerinin çatılarına kurduğu güneşi gücü santrali (GES) muvaffakiyetle faaliyete geçti. Anadolu Isuzu, böylelikle üretim tesislerinin gereksinim duyduğu elektriği 70 üzere yüksek bir oranda güneş gücü santralinden elde etmeyi hedefliyor.

Türkiye’nin ticari araç markası Anadolu Isuzu, sürdürülebilirlik gayeleri doğrultusunda attığı güçlü adımlarla bölümüne öncülük etmeye devam ediyor. Anadolu Isuzu’nun yeşil güçten en üst düzeyde yararlanma gayesi ile Çayırova’daki tesislerinin çatısına kurulumunu başlattığı güneş gücü santrali tamamlanarak faaliyete geçti ve tam kapasite elektrik üretimine başladı.

Tüm heyetim adımları planlanan zamanlama doğrultusunda muvaffakiyetle tamamlanan fotovoltaik güneş gücü santrali, 5.500 MWp konseyi kapasitesi ile Anadolu Isuzu’nun çağdaş midibüs, otobüs ve kamyon üretim tesislerine muhtaçlık duyduğu yeşil enerjiyi 55 oranında sağlıyor. Anadolu Isuzu projenin ikinci fazında bu oranı 70 düzeyine çıkartmayı hedefliyor.

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan mevzuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Anadolu Isuzu olarak sürdürülebilirlik bizim en temel önceliklerimiz ortasında birinci sırada yer alıyor. Şirket olarak hem ürettiğimiz araçlarımızın hem de tüm faaliyet süreçlerimizin etrafa olan tesirlerini en aza indirmeye büyük bir kıymet veriyor ve ‘yeşil dönüşüm’ odaklı faaliyetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Paris Muahedesi çerçevelerine ahenk amaçlarımız ve sürdürülebilirlik vizyonumuz doğrultusunda Haziran ayında Çayırova’daki çağdaş tesislerimizin çatılarına güneş gücü santrallerinin kurulumuna başlamıştık. Geçen müddet içerisinde güneş gücü santrallerinin kurulumları muvaffakiyetle tamamlandı ve şu anda üretim tesislerimizin gereksinimi olan elektrik gücünü 55 üzere yüksek bir oranda yeşil güçten elde ediyoruz. Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da sürdürülebilirlik alanındaki yatırımlarımızı kesintisiz olarak sürdürerek yeşil dönüşümde dalımıza öncülük etmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki devir projeksiyonumuzda GES ikinci faz projemiz ile yeşil güç oranımızı 70 oranına çıkartacağız” dedi.

Anadolu Isuzu iklim değişikliği ve global ısınmanın olumsuz tesirlerine karşı gayret uğraşlarını destekleyen milletlerarası kurumlarda aktif bir halde yer alıyor. Anadolu Isuzu bu kapsamda Bilim Temelli Gayeler Girişimi’nin (SBTi) yanı sıra ticari araç kesiminde 100 sıfır emisyon amacını destekleyen “Drive to Zero” inisiyatifine ve UN (Birleşmiş Milletler) Küresel Compact platformuna imza verdi.

Bilim Temelli Maksatlar teşebbüsünde taahhütte bulunan Anadolu Isuzu, karbonsuzlaşma amaçlarını gerçekleştirmek üzere önemli adımlar atıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu