Haber

Bir devrin sonu: Toshiba satıldı!

Japonya Endüstriyel Ortakları (JIP), Toshiba dahil etmek için 15,2 milyar dolar teklif etti. Şirket bu teklifi kabul etti ve mali çıkmazda sözleşmeye imza attı. Buna göre, şu anda Japon borsasında 1.8 milyar Yen yani 14 milyar dolar değere sahip olan 147 yaşındaki teknoloji devi, şimdi de JIP’e dahil olacak.

ZORLUKTA ŞİRKET SATIN ALMALILAR

JIP’e yakından bakacak olursak şirketin Orix, Chubu Electric Power ve Rohm gibi çeşitli segmentlerden firmaları bulunuyor. Yani Toshiba gibi Japonya’da zor durumda olan birçok firmayı bünyesine katarak kendi bünyelerinde faaliyet göstermeye devam ediyorlar.

Toshiba’nın 147 yıllık çınar ağacını nasıl devirdiği de merak konusu. Başarılı teknoloji devi bu duruma nasıl geldi? Aslında bu iş 2017 yılına kadar uzanıyor. O zamanlar marka ABD’de nükleer santral ihalesi almış ve çalışmalara başlamış. Ancak sonuç başarısız oldu ve Toshiba sorumlu tutuldu.

Bu başarısızlığın getirdiği sorumluluk şirkete mali bir yük oluşturmuş ve şirketi iflasa sürüklemeye başlamıştır. Ardından, şirketin en büyük yedek hissedarı olan Effissimo Capital Management fonu, Toshiba üzerinde önemli bir baskı uygulamaya başladı.

Toshiba, bu baskılar ve mali yükler karşısında 2022 baharından itibaren alım teklifleri istemeye başladı. Ancak JIP’e kadar pek çok firma gerçeğe dayanmayan, komik sayılabilecek teklifler verdi. JIP ise bugüne kadarki en gerçekçi teklifi yaptı ve Toshiba ile anlaştı.

Son çeyrek raporları pek iç açıcı olmayan Toshiba, önümüzdeki Perşembe gününden itibaren artık bir JIP grup şirketi olacak. Toshiba’nın geleceği hakkında herhangi bir açıklama yapılmasa da şirketin teknoloji üretmeye devam edeceği varsayılıyor. Yani ne düşünüyorsun? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu