Ekonomi

EYT’liler bayram ikramiyesi alacak mı?

Yüzbinlerce vatandaş emeklilik dilekçesi verirken, 2 milyon 250 bin vatandaşın emekli olmasının önünü açan Emeklilik Yaşı Hakkında Kanun (EYT) çıktı.

EYT’lilerin dilekçe süreci devam ederken, 2018 yılında ilk kez 1000 lira olarak verilen bayram ikramiyesi bu yıl katlanarak ödenecek. AK Parti milletvekillerinin imzasıyla Cuma günü TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifine göre; En düşük emekli maaşı 7 bin 500 liraya yükseltilirken, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda yapılan ikramiye ödemeleri 2 bin liraya çıkarıldı.

EYT’liler bayram ikramiyesi alacak mı?

Yasaya göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emeklilik aylığı, yaşlılık aylığı, görev malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı (dul-yetim aylığı), iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara bayram ikramiyesi ödeniyor. tatilin olduğu ay.. Ayrıca şehit yakınları, gaziler, gaziler, güvenlik görevlileri, şampiyon sporcular, terör mağduru sivil vatandaşlar ve bu kişilerin hak sahiplerine de bayram ikramiyesi veriliyor.

Ramazan Bayramı bu yıl 21 Nisan’da başlayacak. Nisan ayında emekli maaşı alanlara ikramiye ödenecek.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre; Emeklilik yaşı yasası kapsamında Mart ayında emeklilik dilekçesi verenler 1 Nisan itibariyle yasal olarak emekli olmaya hak kazanıyor. Bu nedenle Mart ayında emeklilik dilekçesi veren tüm EYT’liler, ilk emekli maaşı ne zaman ödenirse ödensin Ramazan Bayramı için 2 bin lira ikramiye alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu