Ekonomi

Comerica, net gelirdeki düşüşe rağmen daha yüksek yıllık net faiz geliri bildirdi

DALLAS – Comerica Inc (NYSE: CMA) bugün, karışık şanslarla dolu bir yıl olan 2023’ün dördüncü çeyreği ve tam yılı için mali sonuçlarını açıkladı. Dallas merkezli finansal hizmetler şirketi, yıllık net faiz geliri ve ortalama kredi büyümesi açısından rekorlar kırarken, yıllık net gelirde 881 milyon dolara, yani seyreltilmiş hisse başına 6,44 dolara düşüşle karşı karşıya kaldı. Bu, önceki yılda kaydedilen 1.151 milyon $’a veya seyreltilmiş hisse başına 8.47 $’a göre bir düşüşü temsil ediyor.

2023’ün son çeyreği Comerica için özellikle zorlayıcıydı; net gelir, büyük ölçüde tek seferlik Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) değerlendirmesi de dahil olmak üzere olağanüstü giderler nedeniyle 33 milyon dolara veya seyreltilmiş hisse başına 0,20 dolara düştü. Bu değerleme çeyrek dönem karını önemli ölçüde etkiledi.

Dördüncü çeyrek gelirleri de düşüş göstererek 782 milyon dolara geriledi; hisse başına kazanç (EPS) ise önceki yılın çeyreğinde bildirilen 2,58 dolardan 1,46 dolara düştü. Gelir konusunda Zacks Consensus Tahmininin gerisinde kalmasına rağmen Comerica’nın net faiz marjı beklentilere paralel olarak %2,9 seviyesinde sabit kaldı.

Ancak operasyonel verimlilikte düşüş yaşandı ve verimlilik oranı %91,9’a düştü. Ayrıca bankanın net tahsilat gecikmelerinde de artış görüldü ve bu oran %0,2’ye yükseldi. Daha olumlu bir gelişme ise Comerica’nın sermaye oranlarının stratejik hedeflerinin üzerinde performans göstererek %11,6 Tier 1 sermaye oranına ve %13,5 toplam sermaye oranına ulaşması oldu.

Comerica’nın ayak izi Teksas’ın ötesinde Kaliforniya, Michigan, ABD ve Kanada’daki diğer eyaletlere kadar uzanıyor ve onu Kuzey Amerika bankacılık segmentinde değerli bir oyuncu olarak konumlandırıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

karapurcekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu