Ekonomi

Denizli Honaz’da Taş Ocağı Nedeniyle Can Güvenliği Tehdit Altında

DENİZLİ’nin Honaz ilçesinde yöre halkı, taş ocağında dinamitle kontrollü patlama sırasında dağdan kopan kaya parçaları nedeniyle can güvenliklerinin tehlike altında olduğunu söyledi. Başka bir firmanın aynı bölgede taş ocağı açması için “ÇED gerekli değildir” raporu alması üzerine mahalle, karara itiraz etti. Denizli Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, mahallenin bir kısmı için verilen raporun çevresel etkiye ilişkin görüş olduğunu, şirketin ancak gerekli kurumlardan ruhsat alınmasının ardından faaliyete geçebileceğini belirtti. Kontrollü patlatma sırasında dağdan kopan kaya parçalarının yere düştüğü anlar, çevredeki vatandaşlar tarafından cep telefonuyla kaydedildi.

Aşağığdere İlçesi’ne yaklaşık 400 metre uzaklıktaki Kelkaya Dağı’nda özel bir şirkete ait taş ocağında dinamit patlatılarak çalışmalar yapılıyor. Patlatma sırasında dağdan kopan kaya modülleri büyük bir toz bulutu oluşturarak yuvarlanarak bölgeye düşüyor. Kaya modülleri nedeniyle bazı evler ve bahçeler hasar gördü. Yeniden futbol sahası olarak kullanılan alan kaya modülleriyle dolduruldu. Mahalle sakinleri, kontrollü patlatma sırasında kaya modüllerinin dağdan kopup düştüğü anı cep telefonu kameralarıyla kaydetti. Ayrıca mahalle sakinleri, Etraf İl Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nün, başka bir taş ocağının açılması için yapılan başvuruya ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna gerek olmadığına karar veren kararına da itiraz etti. Bölgedeki mevcut kireçtaşı ocağının kapatılması için il müdürlüğüne başvuruda bulunuldu.

‘KAPANMASINI TALEP EDİYORUZ’

İl müdürlüğü önünde toplanan 40 kişilik grup, mahalle sakinlerinin imzaladığı 600 dilekçeyi Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne teslim etti. Türkiye Barolar Birliği Çevre Kurulu Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Hasan Ozan Orpak, mahallenin yaşanmaz hale geldiğini belirterek, “Mahallenin havasını, suyunu, toprağını tahrip eden bir maden var. Yıllardır ÇED gerekmiyor kararı çıktı. Bölgede patlamalar oluyor. Mahalle yaşanmaz hale geldi. “Evlerin içine taşlar giriyor. Vatandaşların can güvenliği yok. İnsanlar göç etmeye başladı. Dilekçelerimizi verdik. Hukuki dava açacağız. Bağımsız Türk yargısı bu konuda gerekli kararı verecektir” dedi.

‘ÇOCUKLAR DIŞARI ÇIKMAKTAN KORKUYOR’

Assadağdere Muhtarı Murat Efe, patlamalar nedeniyle mahalle halkının huzurunun kalmadığını belirterek, “Can ve mal güvenliğimiz kalmadı. Top sahası taş saha haline geldi. 11 Ekim’de patlama oldu. Taşlar bile atıldı.” Evlerin avlusuna geldik. Jandarmayı aradık, tutanak tutuldu. Çocuklar dışarı çıkmaya korkuyor.” . Başka bir firma başvurdu. Kamuoyuna sorulmadan ‘ÇED gerekli değildir’ kararı alındı. Yaklaşık 8 bin dönüm arazi var. Burada tarım ve hayvancılık yapılıyor. Son patlama çok kötüydü. Hala lisans nasıl veriliyor anlayamıyoruz. İl genelinde 600’e yakın imza atıldı. “Müdürlüğe devrettik. Sonuna kadar arkasında olacağız. Duvarlar çatlıyor, camlar kırılıyor” dedi.

‘DEPREM GİBİ YAŞANDIK’

Mahalle sakinlerinden Ayşe Besim ise, “Evlerimizde terör yaşıyoruz. Patlama olunca deprem oluyormuş gibi oluyoruz. Üstümüze taşlar düşüyor. Camlar kırılıyor, evlerimizin duvarları çatlıyor” dedi. Ayşe Şen, “Burada mayın istemiyoruz. Patlamalar böyle devam ederse evlerimiz üstümüze çöker.” .

DENİZLİ ÇEVRE, ŞEHİRLEŞME VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Denizli Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, gerekli yetkili tarafından bölgede yapılan incelemede olumsuz görüş verilmediği için ‘ÇED Gerekli Değildir’ raporu verildiği belirtildi. kurumlar. Aşağığdere İlçesi’nin alt kısmı için ‘ÇED gerekli değildir’ raporu verildiği açıklamada, raporun sadece çevresel etkiye ilişkin görüş olduğu, herhangi bir izin veya ruhsatın bulunmadığı belirtildi. Başvurucu şirketin gerekli kurumlardan ruhsatını aldıktan sonra faaliyete geçebileceği açıklandı. Ayrıca patlatma şirketinin mahalle ile ocak ortası arasında set oluşturacağı, setin kırılan kaya bölümlerinin mahalleye herhangi bir zarar vermeyeceği belirtildi.

haberdikili.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu