Ekonomi

Enerji Bakanı: Türkiye’nin Nükleer Santrale İhtiyacı Var

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Dünya küresel ısınmayla mücadele konusunda ciddiyse nükleersiz dönüşüm mümkün değil. Türkiye’nin nükleer santrale ihtiyacı var.”

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe görüşmelerine katılarak milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bayraktar, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında Türkiye Yüzyılının enerji hedeflerini geliştirmeye devam edeceklerini ve yenilenebilir enerji konusundaki çalışmalara hız vereceklerini belirtti. Bakan Bayraktar, “Geçen yıl 96,5 milyar dolar enerji ithal ettik. Önümüzdeki 30 yılda Türkiye’yi enerji ve madenlerde net ihracatçı konumuna yükseltmek istiyoruz.”

Muhalefet milletvekillerinin Akkuyu NGS’ye ilişkin alım garantisine yönelik eleştirilerine ilişkin Bayraktar, “Evet, Akkuyu’da alım garantisi var. Güneş ve rüzgarda da alım garantisi var. Güneşte daha yüksek alım garantisi veriyorduk. 2010’da” dedi. 12.35 kuruş alım garantisi vardı. Enflasyonda güncelleme var.” “Sorun değil. 2028’de üretilen elektriğe 12,35 sent ödeyeceğiz. 2043’te 6,73 sent alım garantisi olacak. Dünya küresel ısınmayla mücadelede ciddiyse nükleersiz dönüşüm mümkün değil. Türkiye Nükleer santrale ihtiyacımız var. Trakya, Sinop ve küçük reaktörler için 5 bin megavatlık ek elektriğe ihtiyacımız var.” söz konusu. – ANKARA

cinarcikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu