Ekonomi

Fed, niceliksel sıkılaştırma zorlukları arasında yumuşak bir ekonomik iniş hedefliyor

ABD Merkez Bankası, piyasa aksaklıklarına yol açmadan finansal sistemdeki likiditeyi azaltmaya yönelik hassas bir süreç olan ekonomi için yumuşak inişi tamamlamak üzere. Merkez bankası bilançosunu küçülterek pandemi sırasında başlattığı desteği sona erdirirken halihazırda yaklaşık 1,4 trilyon dolar geri çekmiş durumda.

Fed için temel endişe, bankacılık sisteminin nakit rezervlerini kritik bir seviyenin altına itmekten kaçınmak için bu süreci ne zaman durduracağını belirlemektir, bu da potansiyel olarak piyasa işlev bozukluğuna yol açabilir.

Geçtiğimiz hafta Fed Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) niceliksel sıkılaştırmanın (QT) hızını yavaşlatma kararına yaklaştığını belirtti. Amaç, rezervleri kıtlığa neden olmadan rahat bir seviyeye yönlendirmektir. Powell, rezervlerin hedeflenen aralığa yaklaştığında sinyal vermek için para piyasalarındaki çeşitli göstergelerin izlendiğini belirtti.

Fed, kıtlığa yol açmadan “bol” rezervlerden “bol” rezervlere geçmeyi hedeflediği için görev karmaşıktır. Piyasa katılımcıları, doğasında var olan zorluklara rağmen Fed’in bu konuya gösterdiği ilgiden dolayı bir güven duygusu ifade etmişlerdir. Gözlem altındaki göstergeler muhtemelen banka rezervlerini, spesifik para piyasası faiz oranlarını ve Fed’in gecelik ters repo anlaşması imkanındaki nakit hacmini içermektedir.

Yetersiz rezervler faiz oranlarında ani artışlara yol açabileceğinden ve bu da Hazine piyasalarını ve firmaların fon bulma kabiliyetini etkileyeceğinden, Fed’in çekişinin hassasiyeti çok önemlidir. QT’nin devam ettiği döneme denk gelen 15 Nisan’daki vergi günü, geleneksel olarak sistemdeki nakit miktarını azaltırken aynı zamanda talebi artırdığı için önemli bir test olacaktır. Bununla birlikte, piyasa işleyişi şu ana kadar istikrarlı kalmıştır.

2019 yılında Fed, kısa vadeli fonlama oranlarındaki artışın ardından rezervleri sisteme yeniden sokmak zorunda kalmıştı ki Powell bu olayın tekrarlanmamasını istediğini ifade etmişti. Fed o zamandan bu yana para piyasaları için bir destek oluşturmuş olsa da, merkez bankası sistemi tekrar bu noktaya itme konusunda temkinli.

İhtiyaç duyulan asgari banka rezervlerine ilişkin tahminler 2,5 trilyon ila 3,3 trilyon dolar arasında değişiyor. Şu anda rezervler 3,5 trilyon dolar civarında. Bol görünmesine rağmen, Mart 2023’teki banka iflaslarının ardından yaşanan mevduat çıkışları ve menkul kıymet portföylerindeki gerçekleşmemiş zararlar nedeniyle bankaların nakit ihtiyacı artmıştır.

Likidite fazlalığının bir göstergesi de Fed’in ters repo imkânıdır ve son zamanlarda daha yavaş bir oranda da olsa azalmaktadır. Bunun ne zaman tamamen boşalacağı ve likidite üzerindeki etkilerine ilişkin tahminler stratejistler arasında farklılık gösteriyor. UBS stratejistleri, rezervler pahasına ikinci çeyrekte artabileceğini öne sürüyor.

Fed ayrıca, bankalara ödenen rezerv bakiyeleri faizine (IORB) kıyasla Fed fonları oranını ve Teminatlı Gecelik Finansman Oranını (SOFR) da göz önünde bulunduruyor.

Amaç, yatırımcıların elde etmek için Fed tarafından yönetilen oranlardan biraz daha fazlasını ödediğinde bolluğa daha yakın nakit seviyelerini korumaktır. Bu yaklaşımın, rezervler azaldıkça faizlerde kademeli bir artışa yol açması beklenmektedir. Bununla birlikte, arz-talep dengesizlikleri, 2019’da yaşananlara benzer şekilde geçici faiz artışlarına neden olabilir ve Fed, QT’nin ne zaman durdurulacağına dair göstergeler olarak yakından izleyecektir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu