Ekonomi

İhracatçılar Çin seferine çıkıyor: 2,7 trilyon dolarlık pazardan pay alacaklar

Çin’de 400 milyon orta ve yüksek gelirli insan yaşıyor, Çin’de 7 şehre Türkiye’den direkt uçuş var, Çin yıllık 2.7 trilyon dolarlık ithalatıyla ABD’den sonra dünyanın en çok ithalat yapan ikinci ülkesi. Bilgi veren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, Çin pazarında büyümek isteyen Türk ihracatçılarını pandemi sonrası ilk kez fiziki katılımın olacağı Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na davet etti.

Ticaret Bakanlığı’nın uzak ülkeler stratejisi doğrultusunda yürütülen ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Çin Uluslararası Ticaret Fuarı sayesinde Türkiye’den Çin’e ihracatı artırmak için uygun bir zemin oluşturulduğunun bilgisini veren Eskinazi, “ Çin’de karantina kuralları ortadan kalktı. Vize işlemleri normale döndü. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na Türkiye’nin Milli Katılımını 4. kez düzenleyeceğiz. Türkiye ile Çin arasındaki dış ticaret Türkiye aleyhine bir seyir izliyor. 2022 yılında Çin’den ithalatımız 41.3 milyar dolar iken ihracatımız 3 milyar dolar seviyesinde. 2022’de 109 milyar dolar olan toplam dış ticaret açığımızın 38 milyar doları Çin’e karşı verildi. Çin’e ihracatımızı artırarak bu dış ticaret açığını azaltmak istiyoruz” dedi. Fuarda; hizmetler, otomobil, akıllı sanayi ve bilgi teknolojileri, tüketim malları, tıbbi malzeme ve sağlık ürünleri, gıda ve tarım işleri; gıda, tüketim malları, kozmetik, bebek mamaları, şarap, organik kimyasallar, işlenmiş doğal taş dallarının Çin’e ihracat için avantajlı dallar olduğunun altını çizdi.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin 2019 yılını Çin yılı ilan ettiğini ve Çin üzerine çalışan bir ekip oluşturduklarını ifade eden Eskinazi, sözlerini şöyle sürdürdü: “İki ülkenin yerel para birimleri ile karşılıklı ticaret hacmini artırmaya yönelik girişimlerimiz devam ediyor. iki ülkenin ortasında.Ülkemizde ilk olan kurumsal web sitemiz çince versiyonu hizmete girmiştir.aynı zamanda ticaret danışmanları,icbc bank yetkililerinin katılımı ile webinarlar gerçekleştirdik. Derneğimizin Şangay şubesinde hesap açılması için ICBC ile görüşmeler devam ediyor.Türkiye’nin ve dünyanın en büyük doğal taş fuarı olan Xiamen’in Türkiye Milli Katılım Düzenlemesini yürütüyoruz.” Türk Lezzetleri Çin’e Uzanacak

Türk gıda ürünleri ihracatını artırmak için Ticaret Bakanlığımızın desteğiyle “Türk Lezzetleri” adlı bir TURQUALITY Projesi yürüttüklerini hatırlatan Eskinazi, “ABD’de yoğun bir tanıtım programı yürütüyoruz. Türk Lezzetleri projesi. Örneğin bu projenin bir ayağını Çin’de yapmayı planlıyoruz. Bu projede Las Vegas Üniversitesi’nde Türk mutfağı ders olarak öğretilirken, sosyal medya fenomenleri ve ünlü şefler Türk lezzetlerini Amerikalılarla tanıştırdı. Bu tanıtım faaliyetleri sonucunda ABD’ye gıda ihracatımız yüzde 100 artarak 700 milyon dolardan 1.4 milyar dolara yükseldi. Çin’de Türk gıda ürünlerinin bilinirliğini ve tercihini artıracak bir proje hazırlama aşamasındayız. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda Çin’e ihracatımızı artırmak için değerli bir fırsat. Türk ihracatçılarımızı bu fırsatı değerlendirmeye davet ediyoruz.”

Çin Uluslararası İthalat Fuarı 2022 yılında 360 bin metrekare stant alanında gerçekleştirilmiştir. 128 ülkeden 2.800 firma ve 460 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi katıldı. Fuarda; Hizmetler, otomobil, akıllı sanayi ve bilgi teknolojileri, tüketim malları, tıbbi malzeme ve sağlık ürünleri, gıda ve tarım ürünleri adlarında farklı salonlar yer alıyor. Çin pazarında ağlarını geliştirmek isteyen ihracatçı firmalarımıza büyük fırsatlar sunmaktadır. Çin Uluslararası İthalat Fuarı ise Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen fuarlar arasında yer alıyor. Fuara donatısız katılım bedeli ulaşım dahil 1.150 USD/m², ulaşım hariç 1,50 USD/m2’dir.

Fuara katılmak isteyen firmaların Cuma günü mesai bitimine kadar 0232 488 60 00 numaralı telefondan veya [email protected] e-posta adresinden Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği ile iletişime geçebilecekleri de belirtildi. , 2 Haziran 2023.

ivrindihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu