Ekonomi

Otomobil aküsü firmaları AB’nin kartel iddialarına itiraz edecek

Otomobil aküsü üreticilerinden oluşan bir konsorsiyum, önümüzdeki hafta Brüksel’de yapılacak özel bir duruşmada fiyatları sabitlemek için kartel oluşturdukları iddialarına karşı çıkmaya hazırlanıyor. Suçlanan taraflar arasında Banner (NASDAQ:BANR), Clarios, Exide, FIAMM Energy Technology (FET), selefi Elettra ve Rombat yer alıyor. Avrupa Birliği’nin aynı zamanda rekabet gözlemcisi olarak da görev yapan yürütme kolu, Avrupa’daki otomobil üreticilerine satılan otomotiv marş akülerinin fiyatlarını şişirmek için gizli anlaşma yaptıkları iddiasıyla geçen yıl bu şirketlere karşı suçlamalarda bulundu.

Avrupa Komisyonu’na göre iddia edilen gizli anlaşma 2004-2017 yılları arasında gerçekleşti. Bu süre zarfında, suçlanan kuruluşların Eurobat Premium sistemi adı altında otomobil üreticileriyle yaptıkları fiyat görüşmelerinde yeni endeksler oluşturdukları, yayınladıkları ve bu endekslerin kullanımı konusunda anlaşmaya vardıkları bildiriliyor.

Bir hafta sürecek olan duruşma, şirketlerin yanı sıra Komisyon tarafından suçlanan ticaret organı Eurobat ve hizmet sağlayıcısı Kellen’in de savunmalarını sunmaları için bir fırsat. Bu tür duruşmalarda genellikle suçlanan şirketler üst düzey Komisyon yetkilileri, ulusal rekabet kurumlarından temsilciler, rakipler ve müşteriler önünde savunmalarını yaparlar. Nadiren de olsa, bu yargılamalar potansiyel olarak suçlamaların daraltılmasına yol açabilir.

AB antitröst kurallarını ihlal etmekten suçlu bulunmaları halinde, içten yanmalı motorlu araçlarda yaygın olarak kullanılan 12 voltluk kurşun aküleri üreten bu şirketler, küresel cirolarının %10’una kadar varan cezalarla karşı karşıya kalabilirler. Şu an itibariyle Komisyon, Banner ve FET konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Clarios, Exide, Rombat, Eurobat ve Kellen’den yorum taleplerine ise henüz yanıt gelmedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberyedisu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu