Ekonomi

Tayvan Nükleer Enerji Yönetmeliği, TSMC için değiştirilebilir

Tayvan devlet görevlileri, ülkedeki enerji tüketiminin büyük bir kısmından sorumlu olan TSMC için ülkedeki nükleer enerji yönetmeliğini değiştirmeye hazırlanıyor. Tayvan ulusal yasama organının mevcut planlama organı olan yürütme kurulunun üyeleri, Weng Mei-hua’nın yerine geçecek olan yeni ekonomi bakanı J.W. Kuo’nun, kurulda nükleer enerjinin temiz bir enerji kaynağı olduğuna inandığını belirtmesinin ardından yönetmelikleri değiştirmeye istekli olduklarını gösterdi.

Görevi devreden hükümet, nükleer enerjinin ulusal enerji şebekesindeki payını artırma konusunda tereddütlü hareket etmiş olsa da ulusal düzenleyici, TaiPower’ın verileri nükleer enerjinin Tayvan’ın enerji karmasının yüzde yedisinden daha azını oluşturduğunu gösteriyor.

Tayvan Hükümeti, halk desteği olması halinde adanın enerji karmasıyla ilgili kuralları revize etmeye hazır

İlgili açıklamalar görevden ayrılan ulusal kalkınma konseyi başkanı Kung Ming-hsin tarafından yapıldı ve tam da hükümetinin iktidarı seçilmiş olan halefine devredeceği sırada geldi. Tayvan yasama organında yeni bir görev üstlenecek olan Ming-hsin, mevcut muhalefetin yeni bakan Kuo’nun nükleer enerjinin çevre dostu olduğuna dair inancına atıfta bulunarak yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

Ming-hsin, Tayvan hükümetinin, halk desteği olması halinde nükleer enerjinin adanın enerji karmasındaki payına ilişkin kuralların değiştirilebileceğini belirtti. Tayvan, TSMC için enerji üretimini hızla arttırmak zorunda kalmıştı ve ulusal kalkınma konseyi üyeleri de yapay zeka yarı iletkenlerine olan talebin, Tayvan’ın elektriğinin daha fazlasını sürdürülebilir yollarla üretme çabalarını zorlaştırdığını vurguladı.

Ulusal kalkınma konseyi başkan yardımcısı Kao Shien-quey, Tayvan’da yenilenebilir enerjinin üretim hedeflerinin gerisinde kalmaya devam ettiğini belirtti. Kanun koyucular, yenilenebilir enerjinin şebekedeki payı için %20’lik bir hedef belirlemiş olsa da Taipower’ın verileri, 2023 yılı sonu itibarıyla Tayvan’da üretilen elektriğin %10,5’inin yenilenebilir enerjiden, %6,5’inin ise nükleer enerjiden elde edildiğini gösteriyor.

TSMC, Tayvan ekonomisinin önemli aktörlerinden biri ve bu da onu adadaki en büyük enerji tüketicisi yapıyor. Fabrikanın bunun için yıllar boyunca stratejiler geliştirmesi ve tesislerine düzenli elektrik akışı sağlama amacıyla düzenleyiciler ve güç sağlayıcılarla birlikte çalışması gerekti. Silikon üzerine basılan devrelerin çok küçük ve hassas olması nedeniyle kesintisiz enerji tedariği yarı iletken üretimi için çok önemli. Planlanmamış herhangi bir enerji kesintisi, yonga plakalarının makinelerin içinde sıkışmasına ve üretilen ürünün kalitesi hakkında soru işaretleri oluşmasına neden olabilir.

Tayvan’ın enerji sektöründeki en önemli konulardan biri, kanun koyucuların mevcut nükleer enerji santrallerinin muhafaza edilip edilmeyeceği konusunda bir uzlaşmaya varmaya çalışması olabilir. İktidar partisi, bu tür çabalara tereddütlü yaklaşıyor ve sektörde nükleer santrallerin güvenliğiyle ilgili farklı görüşler var.

TSMC ise yenilenebilir enerjinin enerji karmasındaki payını kademeli olarak artırdı. Geçen yıl Eylül ayında yayımlanan son enerji raporu, firmanın operasyonları için yalnızca yenilenebilir enerji kullanma planını on yıl ertelediğini gösterdi. Bu RE100 girişimi için verilen bir taahhüt ve TSMC geçen yıl, daha önceki %40 hedefini iyileştirerek 2030 sonuna kadar yenilenebilir enerjinin toplam enerji tüketimi içindeki payını %60’a getirmeyi hedeflediğini belirtti.

Bu haber ilk olarak Techolay sitesinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu