Ekonomi

Rusya’dan petrol piyasasını zorlayan açıklama: Fiyatlar fırladı

Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya’nın ham petrol ihracatındaki günlük 300.000 varillik kesintiyi yıl sonuna kadar uzatacağını söyledi.

Novak yaptığı açıklamada, “İhracata yönelik petrol arzının gönüllü olarak ek olarak azaltılması, OPEC+ ülkelerinin petrol piyasalarının istikrarını ve istikrarını korumak için aldığı ihtiyati tedbirleri güçlendirmeyi amaçlıyor.” dedi.

Rusya, geçen ay günde 500 bin varil düşürdüğü ham petrol ihracatını eylül ayında günde 300 bin varil azaltma sözü vermişti. Geçtiğimiz hafta Novak, Rusya’nın OPEC+ ortaklarıyla ihracatı daha da azaltmak konusunda anlaştığını söyledi.

Bu karar, Rusya’nın ham petrol üretimini Şubat ayından itibaren günde 500.000 varil azaltma ve kısıtlamaları 2024’e kadar sürdürme taahhüdünün üzerine geldi.

Novak, “Şimdi, petrol üretimini azaltmaya yönelik gönüllü karar, dünya pazarındaki duruma bağlı olarak üretimin azaltılmasının derinleştirilmesi veya artırılması olasılığını değerlendirmek için aylık olarak gözden geçirilecek.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu