Ekonomi

Yatırımcılar enflasyon kaygıları nedeniyle %5 Hazine getirisini hedefliyor

ABD’de enflasyona ilişkin endişeler artarken, yatırımcılar 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirisinin geçen Ekim ayından bu yana görülmemiş bir seviye olan %5’e ulaşması ya da aşması olasılığına hazırlanıyor.

Tahvil piyasası, fiyatlarla ters yönde hareket eden getirilerde bir artış yaşadı ve bu da Federal Rezerv’in enflasyonu daha fazla körüklemeden faiz oranlarını önemli ölçüde düşürme beklentilerinin azaldığına işaret ediyor. 10 yıllık tahvilin getirisi bu yıl 80 baz puan artarak son beş ayın zirvesi olan %4,70’e ulaştı.

BofA Global Research tarafından yapılan bir ankete göre, yatırım stratejileri enflasyonist baskıya tepki olarak değişiyor ve küresel fon yöneticileri sabit gelir tahsisatlarını 2003’ten bu yana en düşük seviyeye indiriyor. Bazı hedge fonlar Hazine pozisyonlarını bu yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

İlk çeyrek için gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksinde beklenenden daha yüksek bir artışa işaret eden son veriler, yatırımcıların Fed’in faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini hafifletti. Vadeli işlem piyasaları bu yıl için sadece 35 baz puanlık bir faiz indirimi öngörüyor ki bu da 2024 yılı başında öngörülen 150 baz puanın üzerindeki beklentiyle tam bir tezat oluşturuyor.

Cuma günü açıklanacak olan Mart ayı PCE verileri bu yılki faiz indirimlerine ilişkin görünümü daha da etkileyebilir. ABD Merkez Bankası’nın 1 Mayıs’taki para politikası toplantısının sonuçlanmasının ardından ilave görüşler bekleniyor.

Hazine getirilerinin etkisi tahvil piyasasının ötesine uzanmaktadır, çünkü yüksek getiriler tüketiciler ve işletmeler için borçlanma maliyetlerinin artmasına ve potansiyel olarak finansal koşulların sıkılaşmasına neden olabilir. 2023’ün ikinci yarısında getirilerdeki önemli bir artış S&P 500‘de satışlara neden olmuş, ancak getiriler düştüğünde piyasa toparlanmıştır. Bu yıl, getiriler yükseldikçe S&P 500’ün kazançları %10’un üzerinden %6 civarına geriledi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bazı yatırımcılar, tahvillerdeki mevcut zayıflığı sabit gelir varlıklarını güçlendirmek için bir fırsat olarak görüyor ve Fed’in gösterge gecelik faiz oranını mevcut %5,25-%5,50 aralığından yükseltmediği sürece getirilerin önemli ölçüde artmayacağına inanıyor.

Mali sağlık, getirileri etkileyebilecek bir başka faktördür, çünkü Fitch geçen yıl artan borç seviyelerine ilişkin endişeler nedeniyle ABD’nin kredi notunu düşürdü. Yatırımcılar, uzun vadeli borç tutmak için gereken artan tazminatı yansıtan vade primlerinin yükselmesini bekliyor.

Fed’in Aralık ayındaki dönüşünden bu yana anlatı ağırlıklı olarak tek taraflı oldu ve enflasyon eğilimlerindeki değişikliklere çok az yer bıraktı. Christensen, Fed’in faiz artırımına gitme olasılığının düşük olduğu görüşünde ve genel enflasyon eğiliminin istikrar kazanmasını veya düşmesini bekliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu