Teknoloji

Tofaş, Üretilen Araç Başına Kârda Ferrari’den Sonra Dünyada İkinci Sırada

Uzun zamandır Türkiye’de otomotiv sektörünün en önemli aktörlerinden biri. Tofaş Tam adı Tofaş Türk Otomotiv’dir. Fiat’tan Alfa Romeo’ya kadar birçok markanın operasyonlarını üstlenen şirket, aynı zamanda birçok ülkeye ihracat yapmaya da devam ediyor. Bu performansa karşılık Tofaş sadece Ferrari’yeKâr oranı en yüksek otomobil markaları arasında ikinci sırada yer alıyor.

Şirketin faaliyet kârlılığı zirveye yaklaştı

Gazeteci Emra Özpeynirci’nin paylaştığı listenin başında yer alan Ferrari yaklaşık olarak %25 ticari kazancı var. Faaliyet karı teknik olarak şirketin kendi faaliyetlerinden ne kadar kar elde ettiğine odaklanır. Sağda ve solda gördüklerimiz bile “Zıttırık A.Ş. 30 milyon dolarlık değerleme aldı.”Değerlendirme şeklindeki değerlendirmeler genellikle yıllık faaliyet karı10 ile çarpılarak bulunur. Bu anlamda şirketler için değerli göstergelerden biridir. işletme kar marjı, Tofaş için %18,49 olmuş. Yani şirketin ana faaliyetlerinden gelen her 100 liranın 18,49 lirası şirketin kasasına kâr olarak yazıldı.

diğer taraftan Ford Otosan’ın Onun da ilk 10’da yer aldığını görüyoruz. Ford Otosan, %9,90 kârlılık oranıyla Toyota’nın ardından dokuzuncu sırada yer alıyor.

İşte dünyanın en yüksek işletme karı oranına sahip otomobil şirketleri

Şirket İşletme Karlılık Oranı
ferrari %24,96
Tofaş Türk Otomobili %18,49
BMW %17,58
Tesla3.44 %14,35
Mercedes-Benz %13,44
Kia %12,56
Stellantis %10,71
Mahindra ve Mahindra %10,48
Ford Otosan’ın %9,90
toyota %9,87

Toplamda listede 62 otomobil şirketi gerçekleşti. Ortalama karlılık %11,05’tir.

cerkesajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu